Eesti Vabariigi presidendi lehekülg valideerub!

Rõõm on näha ka mõni valitsusasutuse veebileht on võtnud viimaks vaevaks valideeruma hakata. On küll nähtud mõningaid maakondade ja linnade lehekülgi, aga kõrgemate organite lehekülgede juures pole ma seni veel valideerumist täheldanud.

Lasin WDG Validaatoril üle käjja sajast selle leheküljestiku lehest, ning selgus et 55 tükki nendest valideerusid, mis näitab, et siinkohal pole tegemist pelgalt sellega, et juhtumisi esileht valideerub.

Presidendi lehekülg kasutab XHTML 1 Transitional dokumenditüüpi ning mittevalideerunud lehtede veateateid vaadates hakkab silma, et siin ja seal on alles jäänud veel vana HTML koodi (lõpetamata elemendid, suurte tähtedega kirjutatud elementide nimed, atribuutide väärtused ilma jutumärkideta…). Mõistagi kasutatakse paigutuseks ikkagi tabeleid ning hover‐effektide loomiseks JavaScripti.

Kui koodi poole pealt on lood (arvestades mujal valitsevat olukorda) üpris head, siis käideldavuse osas jätab leht paljuski soovida.

Näiteks on avalehel link sisukaardile, mis peaks aitama näiteks tekstibrauseriga leheküljel navigeerimist, aga selleks lingiks, mis sinna sisukaardile viib, on pilt, millel alernatiivtekstiks on "". Tulemuseks on see, et brauseriga, mis pilte ei näita, pole võimalik sisukaardi leheküljele pääseda. Samal kombel on alternatiivtekstiks märgitud tühjus ka enamikel teistel lingiks olevatel piltidel.

Paljudes teistes maailma riikides on riigiasutuste veebilehtedele kehtestatud teatud elementaarsed käideldavuse nõuded – millal jõuab meie väike Eesti nii kaugele? Kas ei pidanud me mitte olema kusagi IT esirinnas? Noh... igatahes mitte selles osas, mis puudutab veebistandardeid.

Kirjutatud 17. septembril 2005.

Trinoloogialeht

Eesti Trinoloogide Maja. Eesti trinoloogiahuviliste avalik kogunemiskoht. info@triin.net

Peamenüü

Samal teemal

RSS, RSS kommentaarid, XHTML, CSS, AA